Rady pro rodiče

Co to vlastně je kojenecká kolika? 

Termín kojenecká kolika se vztahuje na všechny stavy, kdy miminko pláče déle než 3 hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu, po dobu alespoň 3 týdnů, přitom je novorozenec zcela zdravý, nic mu nechybí, prospívá. 

Obvykle začíná po 2. týdnu života dítěte a zpravidla se dostavuje v odpoledních, večerních/nočních hodinách. Téměř vždy odejde sama bez pomoci lékařů, a to okolo 3. – 4. měsíce života. Pohlaví, nebo zda je miminko kojeno či krmeno UM nemá vliv na vznik koliky. 

Co je příčinou? 

Jasný původ koliky není znán, proto také neexistuje zcela jednoznačný způsob, jak ji léčit. Miminka tlačí plyn nahromaděný ve střevech, kterého se nedokážou sama zbavit. Mezi příčiny vzniku koliky se obvykle řadí: 

  • Nedovyvinutý trávicí systém nebo jeho momentální růst – např. růst svalů v břišní dutině
  • Nedostatek správných bakterií, jež mají na svědomí trávení 
  • Plynatost
  • Matky, které při kojení konzumují nadýmavé potraviny 
  • Hormony, které způsobují bolest břicha a zároveň úzkostnou náladu 
  • Únava a podrážděnost způsobené např. nadměrným světlem nebo hlukem, které mají za následek přecitlivělost
  • Novorozené dítě, které ještě zcela neovládá techniku kojení, často také hltáním spolyká malé množství vzduchu

Tipy jak vyzrát na kojenecké koliky a jak jim předcházet? 

Prevence:

U dítěte, které je kojeno, pomáhá dietní strava matky, tzn. žádné nadýmavé potraviny a sycené nápoje. Někdy pomůže úplné vynechání pečiva, také upravení techniky a doby kojení. Dítě by nemělo polykat vzduch a být překrmeno. 

Pokud je dítě krmeno umělou výživou, může pomoci její výměna, na mléka určena pro citlivé zažívání – např. Beba Sensitive, ta obsahuje Lactobacillus reuteri, který má prokázané účinky na zdraví dítěte. Dále obsahuje složku GOS/FOS, která změkčuje stolici. Hořčík, který je zde též obsažen, zvyšuje obsah vody ve stolici a tím zlepšuje vyprazdňování. Toto umělé mléko celkově pak zlepšuje pohyblivost trávicího traktu, snižuje bolesti bříška a zlepšuje frekvenci a konzistenci stolice. Další je např. Nutrilon Anti-Colics. 

Dále pak používání antikolikových lahviček. Během krmení se v dudlíku ohýbá ventil, který umožňuje proudění vzduchu do zadní části láhve a zabraňuje vzniku podtlaku. Tím udržuje vzduch v láhvi, mimo bříško dítěte, čímž pomáhá snížit riziko koliky a nepohodlí. 

Miminko je důležité krmit v klidu, pomalu, nechat ho i v průběhu pití odříhnout, stejně tak po nakojení nebo po vypití celé dávky UM.

Cvičení a polohování: 

  • Uchopte nožičky miminka s kolínky u sebe, jemně zatlačte směrem k bříšku, poté kolínky obkružte kolečko od sebe a vracejte nožičky zpátky k sobě. Tímto cvičením podpoříte peristaltiku a zároveň pomůžete kyčlím. 
    image1.jpg
  • Vhodné jsou masáže bříška krouživými pohyby pomocí olejíčku, čímž se rozpohybuje zažívací trakt a miminko se rychleji zbaví větrů. Můžete použít i nahřátou látkovou plenku nebo speciální hřejivé polštářky. 
    image2.jpg
  • Chování na tygříka, kdy dítě leží bříškem na předloktí dospělého, je to tzv. úlevová poloha. 
    image3.jpg
  • Polohování na bříšku – novorozenci držte hlavičku a opatrně jej s přidržením tělíčka přetočte ze zad na bříško. Můžete to zkoušet i několikrát denně Miminku se to ze začátku pravděpodobně nebude líbit, ale polohování na bříško je skvělá posilovací technika nejen na břišní svaly, ale i na vzpřimovač krční páteře.

Fenyklový čaj: 

  • Podávání fenyklového nápoje může miminku také ulevit. Je vhodný již od ukončeného 1. Týdne. 

Kapky na prdíky: 

  • Pediatři doporučují podávat léky proti nadýmání v kapičkách před každým kojením jako např. Espumisan. Doplňte je speciálními kojeneckými probiotiky, které pomáhají podporovat příznivé prostředí v trávicím traktu miminka. Např. BioGaia, Biopron.
     image4.jpg

Čaj pro kojící matky: 

  • Obsahuje speciální směs bylin, které pomáhají jednak proti nadýmání a také podporují tvorbu mléka. Benefitem je i fakt, že kojící čaje skvěle chutnají. 

Rektální trubička nebo teploměr:

  • Vnější stimulace zadečku miminka pomůže zbavit se plynů a uleví se mu. Nedoporučuje se zavádět dítěti teploměr příliš často, abyste nepodráždili konečník. 

Ordinační hodiny

ORDINAČNÍ HODINY dětská ordinace - MUDr. Hanzlíková

den

Nemocní
bez objednání

Prevence
pouze objednaní

administrativa
objednaní

Pondělí 7:30 – 10:00 10:00 - 11:30 12:00- 14:00 14:00 - 15:00
Úterý 7:30 – 10:00 10:00 - 11:30 12:00- 14:00  14:00 - 15:00
Středa 7:30 – 10:00 10:00 - 11:30 12:00- 14:00 14:00 - 15:00
Čtvrtek 7:30 – 10:00 10:00 - 11:30 12:00- 14:00 14:00 - 15:00
Pátek 7:30 – 10:00 10:00 - 12:00 12:00* - 15:00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   495 275 372   *návštěvy
11:30-12:00 oběd ( nebudou vyřizovány telefony)

 

Co o nás říkají naši pacienti

Naši pacienti jsou moc malí a tedy jsme se zeptali jejich rodičů :)
Vosáhlovi
 S paní doktorkou jsem velice spokojená, po paní MUDr. Křivkové, s kterou jsem byla také velmi spokojená, nemohla být lepší nástupnice. Moc děkuji spokojenost veliká!
Revayovi
Vaše výborná odborná péče, vztah k dětem i přístup k nám rodičům je naprosto profesionální a jedinečná. Jsme rozhodně SPOKOJENI a DĚKUJEME!!!